Pages Menu
Rss
Categories Menu

Posted by on Sie 28, 2017 in Blog | 0 comments

Czy w ciąży można się opalać?

Czy w ciąży można się opalać?

Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Radość, oczekiwanie, ale również niepewność, wiele pytań na które kobiety szukają odpowiedzi. Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu matki. I chociaż mówi się, że ciąża to nie choroba, to jednak należy uważać na siebie ze zdwojoną czujnością. Latem kobiety również te w ciąży chcą wyglądać atrakcyjnie. Bardzo często pojawia się pytanie Czy w ciąży można się opala? Odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest prosta. Niezależnie od tego czy kobieta jest w ciąży czy też nie, ze słońcem nie można absolutnie przesadzać. Jak już wiadomo, udowodniono to wieloma badaniami- promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną uszkodzeń skóry, przedwczesnego starzenia się jej, ale również, co bardziej niebezpieczne, promieniowanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry, dlatego też umiar w opalaniu jest jak najbardziej wskazany.

O czym należy pamiętać decydując się na opalanie w ciąży?

Skóra kobiety zmienia się wówczas, jest bardziej wrażliwa dlatego też niezbędne jest używanie kremów z wysokim filtrem. Dobrze jeśli będą to filtry mineralne, choć korzystać również można z filtrów chemicznych. Niech to będą kremy ze współczynnikiem co najmniej SPF 50. Kremy te będą chroniły skórę przed oparzeniami. Należy ich również używać z powodu mogących się pojawić na skórze przebarwień, trudnych do usunięcia- chodzi w szczególności o tak zwaną ostudę. Co prawda z reguły przebarwienia mogą zniknąć w kilka miesięcy po porodzie, co nie zmienia jednak faktu, że są nieestetyczne. Słońce może być przyczyną przegrzania organizmu, dlatego istotne znaczenie mają również godziny w ciągu dnia w których przebywa się na słońcu. Należy unikać opalania w południe, kiedy to słońce grzeje najbardziej. Chodzi tutaj o godziny od 11 00 do 15 00. W tym czasie lepiej urządzić sobie sjestę w domu. Ponadto według niektórych badań promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do spadku poziomu kwasu foliowego we krwi. Kobieta w ciąży decydująca się na opalanie pamiętać powinna aby osłaniać głowę kapeluszem, bądź też czapką z daszkiem, chronić również oczy okularami z filtrem UV. Warto również brzuszek osłonić chociaż cienką bluzeczką. Konieczne jest również schładzanie ciała. Najlepiej to robić bo przez picie odpowiednio dużej ilości wody. Niech to będą nawet 3 litry wody dziennie, niegazowanej oczywiście. Warto zaopatrzyć się również w wodę termalną w sprayu, którą można spryskiwać twarz aby się ochłodzić. Przypadku gorszego samopoczucia należy koniecznie zejść ze słońca i ewentualnie skorzystać z pomocy lekarza. Jeśli nie jest się pewnym swojego samopoczucia lepiej nie ryzykować i nie wychodzić na słońce.

Słońce to jednak również pewne plusy dla organizmu. Należy pamiętać o tym, że promieniowanie słoneczne powoduje syntezę witaminy D w organizmie człowieka, a ta z kolei ma ważny wpływ dla zdrowia całego organizmu, dla zdrowych i mocnych kości. Czy więc w ciąży można się opalać?

Odpowiedź brzmi- tak, należy to jednak robić rozsądnie i z umiarem. Trzeba pamiętać, że zdrowie swoje oraz dziecka jest dużo ważniejszą kwestią niż ładna opalenizna.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *