Pages Menu
Rss
Categories Menu

Posted by on Paź 12, 2017 in Blog | 0 comments

Jak opalanie wpływa na skórę?

Jak opalanie wpływa na skórę?

Słońce ma dla człowieka bardzo ważne znaczenie. Zapewnia ono warunki do życia, daje nam energię, bez niego nie byłoby życia na ziemi. Słońce emituje promieniowanie, którego nie widać. Jednak jego efekty można zaobserwować na własnej skórze dopiero po pewnym czasie.

W wieku XIX w propagowana była blada, nieopalona cera. Była ona wyznacznikiem urody, a także wysokiego statusu społecznego. Z tego powodu, kobiety, które chciały być modne i które chciały być traktowane jak damy za wszelką cenę unikały słońca i opalania. Trend ten zmienił się za sprawą Coco Chanel w XX wieku. To ona propagowała opaleniznę. Również inne gwiazdy kina promowały opalone ciało. Zaczęto uważać, że opalone ciało wygląda zdrowiej i bardziej atrakcyjnie, natomiast szara, blada cera z pewnością oznacza choroby i słabe zdrowie.

Trend opalenizny pozostał do dzisiaj. Obecnie również kiedy tylko jest piękna pogoda korzystamy z promieni słonecznych, bądź również z solarium. Solarium jest o tyle wygodną formą opalania że można z niego korzystać przez cały rok, bez względu na pogodę. Solarium również umożliwia uzyskanie opalenizny w znacznie krótszym czasie, niż potrzebny jest, aby opalić się w tradycyjny sposób.

Słońce emituje promieniowanie UVA,UVB, UVC . O promieniowaniu UVA mówi się najmniej gdyż ono w większości zostaje pochłonięte przez warstwę ozonową ziemi. W większej ilości dociera do nas promieniowanie UVB. Jest to około 5% docierającego promieniowania. UVB przyczynia się do starzenia skóry, wzmaga pigmentację, ale również odgrywa pewną rolę w powstawaniu nowotworów skóry. Promieniowanie UVB najsilniej odczuwane jest latem, kiedy słońce jest w zenicie. W dużo większej ilości dociera do ziemi promieniowanie UVA który stanowi aż 95% promieniowania docierającego do człowieka. Ono również wpływa na starzenie się skóry i pogrubienie, rogowacenie, uszkadzanie struktury. Promieniowanie UVA jest również szkodliwe dla naszych oczu, gdyż może powodować ono zaćmę. Nie ma znaczenia jaka jest pora roku, gdyż promieniowanie UVA dociera do nas przez cały rok. W połączeniu z promieniowaniem UVB potrafi głębiej przeniknąć przez skórę docierając w jej głąb i powodując większe uszkodzenia.

W jaki sposób opalanie wpływa na naszą skórę?

Opalanie jest procesem ubocznym, który zachodzi w naszym ciele. Jest to bowiem reakcja obronna organizmu na promieniowanie. W efekcie kontaktu z promieniowaniem:

  • naskórek szybciej rogowacieje,
  • skóra staje się mniej elastyczna,
  • grubsza.
  • Mogą pojawiać się przebarwienia,
  • naczynia krwionośne mogą ulec drobnym uszkodzeniom
  • pojawiają się zmarszczki.

Słońce oraz promieniowanie to jednak nie tylko negatywny wpływ na naszą skórę. Ma ono jeszcze również pozytywny wpływ. To dzięki słońcu nasza skóra jest w stanie wytwarzać witaminę D, wydzielane są endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. To dlatego po wizycie w solarium bądź po opalaniu na słońcu mamy lepszy humor, lepszy nastrój jesienią kiedy słońca jest mniej a częściej pojawiają się choroby depresyjne.

Dlatego też korzystanie ze słońca, z promieniowania, z umiarem pozytywnie wpłynie na nasz nastrój oraz wygląd naszej skóry.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *