Pages Menu
Rss
Categories Menu

Posted by on Lip 18, 2017 in Blog | 0 comments

Jak się opalać na wakacjach

Jak się opalać na wakacjach

Wakacje sprzyjają zabawie, odpoczynkowi, relaksowi. Lato jest czasem kiedy najchętniej wykorzystujemy urlopy i wyjeżdżamy nad morze, w góry bądź w egzotyczne kraje. Lato jest pełne słonecznych dni. Chętnie spacerujemy, wypoczywamy na świeżym powietrzu, czasem leniuchujemy, czasem aktywnie spędzamy czas. A wszystko to z reguły odbywa się w słońcu. Z dzieciństwa pamiętamy rady, że należy chronić głowę od słońca, aby nie dostać udaru słonecznego. Czy jednak wiemy w jaki sposób bezpiecznie się opalać?

Warto zacząć od tego jakie są przeciwwskazania do opalania. A takie oczywiście są. Niewątpliwie unikać słońca powinny osoby z chorobami skóry, z chorobami serca, tarczycy, nowotworami, gruźlicą, zaburzeniami hormonalnymi. Panie które akurat miesiączkują oraz te będące w ciąży również powinny zrezygnować z długiego przebywania w promieniach słonecznych. Szalejące hormony mogą powodować pojawienie się na ciele plam pigmentacyjnych, przebarwień. Przyczyniają się do tego czasami również niektóre leki hormonalne oraz tabletki antykoncepcyjne. Jeśli wybieramy się na wakacje w miejsce o dużym nasłonecznieniu najlepiej jest poradzić się lekarza czy wolno nam przebywać na słońcu. W zależności od dolegliwości wybrać się można do dermatologa, endokrynologa, ginekologa czy internisty. O poradę poprosić można także lekarza pierwszego kontaktu czyli lekarza rodzinnego.

Bezpieczne opalanie to przede wszystkim dbanie o głowę aby była osłonięta, ale także odpowiednie nawadnianie od środka czyli picie dużej ilości wody. Ciało należy posmarować kremem z filtrem. Aplikację kremu należy ponawiać nawet co godzinę oraz po każdej kąpieli w wodzie. Jest to konieczne dlatego, że krem zmywa się wraz z potem, piaskiem, czy przy kontakcie z wodą. Wszelkie wrażliwe miejsca na ciele jak również znamiona powinno się chronić dodatkowo mocniejszym kremem z filtrem, takim z faktorem co najmniej 50+.

Zapamiętajmy, że najmocniejsze promieniowanie słoneczne jest w godzinach od 11 do 15. Lepiej jest w tym czasie unikać długiego przebywania na słońcu. Niekontrolowane leżenie na plaży w samo południe może skończyć się udarem słonecznym. Jeśli pojawił się ból głowy, zawroty, nudności, trudności w mowie to może świadczyć już o zbliżającym się udarze. Należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską.

Słońce to jednak również zalety a nie tylko niebezpieczeństwo. Słońce jest najlepszym źródłem witaminy D, bez niego nasze ciało nie jest w stanie wytworzyć tej jakże ważnej witaminy. Promieniowanie UVB sprzyja syntezie witaminy D w skórze. Ponadto światło to również poprawa samopoczucia, wydzielające się endorfiny czyli hormony szczęścia. Dlatego też depresja dopada ludzi częściej w pochmurne pory roku czyli jesienią i zimą, kiedy to nie ma wystarczającej ilości słońca.

Ładnie delikatnie opalona skóra jest w modzie od wielu lat. Nic nie wskazuje na to aby to się miało zmienić. Odchodzi się już jednak od mocnej opalenizny na rzecz tej delikatniejszej. Osoby które nie mają czasu bądź nie lubią korzystać ze słońca mogą wybrać się na kilak sesji opalających do solarium, wówczas w krótkim czasie uzyskają delikatną opaleniznę Można ją podtrzymywać stosując odpowiednie do tego kosmetyki po opalaniu.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *